Tiszavasvari.hu | Eredeti változat |
SZÁZÉVES NÉPI ÉTELEINK
(NAGYSZÜLEINK, DÉDANYÁINK RECEPTES GYŰJTEMÉNYÉBŐL)
Tiszavasvári várost, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye nyugati kapujaként emlegetett, közel 14.000 lelket számláló települést szerte az országban - ahol ismerik - gasztronómiájáról és minősített gyógyvizéről emlegetik.
A gasztronómiai hagyományok ápolásának egyik színtere az évről-évre megrendezésre kerülő
Öhönforgató Verseny és Néptánctalálkozó, ahol a város és térsége népművészeti alkotásai kerülnek közvetítésre, széleskörű népszerűsítésre, egyben a hagyományőrző kisközösségek és műhelyei kapnak bemutatkozási lehetőséget: ökörsütés, lovasbemutató, íjászbemutató, magyarnóta énekesek és néptáncegyüttesek fellépése, „Kézművesek utcácskája” várja az érdeklődőket. A városból és környékéről benevező csapatok készételeit mindenkor mesterszakács kóstolja és zsűrizi. Bár a naiv látogató úgy gondolja, hogy az öhönt helyben mindenki ugyanúgy készíti, garantáltan meg fog lepődni, ha kilátogat a rendezvényre.
A város és a kistérség települései számára a másik legjelentősebb szabadtéri kulturális és gasztronómiai esemény a Múzeumok Éjszakája - Ízek Kavalkádja Gasztronómiai Fesztivál, amit az év legrövidebb éjszakáján, a nyári napfordulón ünnepelünk Tiszavasváriban, a Vasvári Pál Múzeumban és közvetlen környezetében, a Szentmihály téren. A Múzeumok Éjszakája programsorozat célja évről-évre, hogy kultúránk, történelmünk, népművészetünk, képzőművészetünk kincseit "kihozzuk" a hideg üvegvitrinek mögül, hogy a múlt tárgyai a jelen élményeivé váljanak, szólítsanak meg bennünket, okozzanak nekünk örömet nap, mint nap. Az emlékezésnek, az értékőrzésnek csak így van igazán értelme.
Rendezvényein egészen bizonyosan megkóstolható szinte valamennyi helyi jellegzetes tájétel, a zúzos létől kezdve egészen a lepcsánkig.
Méltán híres ételeink receptjeivel segítünk az alábbiakban megismerkedni, de ha az igazit, a mienket kívánja megkóstolni, szeretettel várjuk Tiszavasváriba!
VASVÁRI ZÚZOS LEVES (TISZAVASVÁRI ZÚZOS LÉ)
Elkészítése:
A szokásos módon tyúkhúslevest készítünk. A léből egy részt elkülönítünk, külön e lében rizst puhára főzünk. A megfőtt húsokat, zöldségeket, zúzát, májat apró kockákra vágjuk.
Frissen gyúrt, nyújtott tésztából apró eperlevelet készítünk, amit kevés forró olajon aranysárgára pirítunk.
Tálalása:
Mind az eperlevelet, mind a rizst, mind az apróra vágott belsőségeket és húst is külön tálaljuk. A leveses tányérba előbb főtt rizst szedünk, amit forró levessel felöntünk. A zúzott (aprított) húsok és a főtt zöldségek csak eztán kerülnek a lébe, végül a tetejét pirított tésztával szórjuk meg.
Az erőlevest szeretők kedvére csípős paprikát is tálalhatunk mellé.
VASVÁRI (TISZAVASVÁRI) ÖRDÖGPECSENYE
Hozzávalók 6 adagra:
60 dkg sertéstarja, 8 dkg sertésmáj, 8 dkg liszt, 4 dkg füstölt szalonna, majoránna, 3 dl olaj, 1 gerezd foghagyma, 2 tojás, só, őrölt bors, ételízesítő, fűszerpaprika.
Előkészítése:
A sertéstarját 6 szeletre vágjuk, klopfolóval kiverjük, majd bedörzsöljük zúzott fokhagymával. A szalonnát vékony lapokra vágjuk, a májat ledaráljuk.
Elkészítése:
A darált májat borssal, majoránnával, ételízesítővel fűszerezzük, és minden második szeletbe teszünk egy kis halmot belőle. Erre vékony szalonnaszeleteket teszünk és befedjük az üresen maradt hússzeletekkel. A hússzeleteket megforgatjuk liszttel, tojással, fűszerpaprikával készített keverékben, és bő, forró olajban megsütjük.
Felszolgálása:
Az ördögpecsenye felszolgálása előtt szentmihályi rettenetessel, másnéven vasvári kerítésszaggatóval (helyben kifőzőtt házipálinkával) kínáljuk meg a vendéget.
SLANBUC (ÖHÖN)
Hozzávalók 4 személyre:
- 40 dkg füstölt szalonna
- 4 levél tördelt száraztészta
- 2 kg krumpli
- 3 fej hagyma
- paradicsom és paprika
- só és víz
Elkészítése:
A füstölt szalonnát kis kockákra vágjuk, mérsékelt tűzön bográcsban kisütjük a zsírját, a tepertőt kikanalazzuk. A zsírban aranybarnára sütjük a tésztát. A hagymát is ebben a zsírban pirítjuk meg, majd hozzáadjuk a paradicsomot és paprikát. Megszórjuk piros és erős paprikával is, majd beletesszük a karikára vágott krumplit, a korábban kikanalazott tepertőt és sót, majd annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Ha kezd elfőni a leve, közben néha megrántjuk a bográcsot, hogy átforduljon a massza, ne ragadjon a bogrács falához, de kevergetni nem szabad!
Elkészítése akár 2-3 óra is lehet.
LEPCSÁNK (AVAGY LAPCSÁNKA VAGY TÓCSNI)
Hozzávalók:
- krumpli
- liszt
- só
- bors
- fokhagyma
Elkészítése:
A meghámozott, megmosott krumplit csillagreszelőn reszeljük le, amelybe ízlés szerint fokhagymát zúzunk. A reszelékhez annyi lisztet teszünk, hogy masszává álljon össze, de arra vigyázzunk, hogy ne legyen sűrű tésztaszerű, mert nem a liszt a lényeg, hanem a krumpli. Sóval, őrölt borssal ízesítjük. A masszából két-három kisebb lepénykére valót forró olajba teszünk, majd egyenletesen elsimítjuk. Ha az egyik oldala átsült, megfordítjuk, majd papírtörlőre kiszedjük, hogy a felesleges olajat felszívja.
Tálalása:
Tejföllel és reszelt sajttal megszórva ízletes, de önmagában, feltét nélkül is kiváló.
KENYÉRLÁNGOS
Hozzávalók:
- 1 kg finomliszt
- 30 g friss élesztő
- 1 csipet cukor
- 1 ek. só
- 500 ml víz
Feltét:
- 25 dkg főtt húsos császárszalonna
- 2 db közepes lilahagyma
- 30 dkg sajt
- 450 ml tejföl
Elkészítése:
Az élesztőt 150 ml langyos vízben egy csipet cukorral felfuttatjuk (kb. 15 perc). A lisztet és a sót elkeverjük és mélyedést készítünk a közepébe. Ebbe öntjük az élesztős vizet, majd további langyos víz (~350ml) hozzáadásával géppel (kenyérsütő gép, dagasztó funkció 30 perc) vagy kézzel bedagasztjuk. A tészta akkor jó, ha sima, nem ragad, viszonylag lágy. Pár percig kelesztjük, majd kb. 1 cm vastagságúra kinyújtjuk. A tésztát tepsibe tesszük (két tepsire való), majd felfűtött kemencében 5 percig elősütjük. Kivesszük, megkenjük a tejföllel, megszórjuk kis kockára vágott szalonnával, szeletekre vágott hagymával, majd reszelt sajttal beborítjuk. Kemencében 20-25 percig (amíg megpirul a sajt) készre sütjük.
Készíthetjük önmagában, feltétek nélkül is. Ekkor a kisült kenyérlángost félbe vágott fokhagymával bedörzsöljük, majd olívaolajjal egy ecset segítségével bekenjük. Puha, tiszta konyharuhába tekerve 2-3 óra állás után fogyasztható.